Diyete dayanamıyorum diyorsanız motive olmanın yolları

Diyetisyen Güneş Aksüs metabolik sendrom, diyabet, ensülin direnci, polikistikover sendromu (PCOS) ve kilo kontrolü üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. “Güneş’le Kaçamak Diyeti” adlı kitabın da yazarı. Diyet yapmanın ne kadar meşakkatli olabileceğini iyi bilenlerden olduğu için kitabında başarıyı artırmanın yollarını da anlatıyor.

Mutlu olmanın yollarını öğrenin
Sizi mutlu eden şeylerin bir listesini çıkarın ve bunları daha sık yapmaya çalışın. Eğer sürekli yiyemediğiniz yiyecekleri, uzun bir yolun başında olduğunuzu düşünürseniz, diyet işkenceye dönüşür ve başarı oranı azalır.

Haftada bir gün kaçamak yapın
Hangi sistemle zayıflamayı deniyorsanız deneyin, haftada bir gün kaçamak yapın. Mesela pazar kahvaltısında ekmeğinizi kuru kuru değil, zeytinyağına bana bana tüketin. Nasıl keyifle zayıfladığınızı göreceksiniz.

Ne yediğinizi yazın, farkı fark edin
Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini tüm ayrıntılarıyla not alan daha kolay zayıflıyor. Neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için harika bir fikir.

Hedeflerinizi belirleyin plan yapın
Bir vücut analizi yaptırın ve önünüze küçük hedefler koyun. Örneğin ilk hedef 5 kilo vermek olsun. “20 kilo vereceğim” diye tutturmaktan kesinlikle daha iyidir. Sonra bir 5 kilo daha ve ardından bir 5 kilo daha verebilirsiniz.

Devamını Oku

Erkeklerde diyet

Kilo almak ve verememek sadece kadınların değil erkeklerin de sorunu. Erkekler de kadınlar gibi fazla kilolarından şikâyetçi ancak Diyet konusunda kadınlar kadar sabırlı davranamıyor. Diyet yapan erkekler toplum tarafından da desteklenmiyor.
Diyet yapan erkeklerin toplumda kabul görmediğini ve alışılmış bir durum olmadığı için diyetlerinin sosyal çevreleri tarafından desteklenmediğini kaydeden Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, erkeklerin bir taraftan kilolarıyla uğraşırken, diğer taraftan da toplumun “erkek diyet yapmaz” algısıyla mücadele ettiklerini söyledi.
Köse söyle dedi:
Sağlıklı beslenmenin cinsiyeti olmaz!
“Sağlıklı beslenme ilkeleri için cinsiyet ayrımı yapılmaz. Sağlıklı beslenme ilkeleri hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır. Dengeli ve doğru beslenmede en önemli konu, tek yönlü beslenmeden uzak durarak 4 ana besin grubunu beraber tüketmektir. Yani bir öğünü tüketirken sadece et, tavuk ya da soslu bir makarna tüketmemek, bunun yerine et, makarna, salata ve yoğurt şeklinde besin gruplarını tamamlamak kilo kontrolü sağlıyor. Bütün besinler bir arada tüketildiğinde kan şekeri yavaş yükselir. Bu metabolizmaya yardımcı olur, sindirim hızlanır, vücudun yağ depolaması azalır.”

Devamını Oku

Kabak çekirdeği zayıflatıyor

Kabak çekirdeğinin zayıflamanıza yardımcı bir atıştırmalık olduğunu biliyor muydunuz?

Kabak çekirdeği yüksek oranda protein içerir. 28 gram kabak çekirdeğinin neredeyse dörtte üçü proteindir. Dahası içerisinde bulunan bir çeşit aminoasit, beyinde serotonin salgılanmasına da yardımcı olur.
Devamını Oku

Ender Saraç’tan yağları eritmenin formülü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) Çayırova ilçe sergisi açılışında söyleşi yapan Dr. Ender Saraç kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme için tarifler verdi.

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği KO-MEK Çayırova ilçe sergi açılışında Dr. Ender Saraç, “Kışın ağırlığını ve kilosunu baharda atmanın yolları” adlı söyleşisini gerçekleştirdi.

Kilo kontrolünün önemine değinen Saraç, “Bel kalınlığının fazla olması büyük tehlike arz eder. Şeker ve kalp rahatsızlıklarına sebep olur. Aç karnına bir bardak ballı suyun içine 10-15 damla limon damlatın, için ya da iki adet kuru kayısı ve 2 adet ceviz yiyerek kan şekerinizi yükseltin” dedi.

Dr. Ender Saraç, vücuttaki şişkinliğin atılabilmesi için bakla ve enginardan oluşan detoks çorbası tarifi verdi. Saraç, “İki litre suyun içinde enginarın göbeği, çanak yaprağı ve saplarını, üç avuç taze hindibağı, parmak ucu kadar zerdeçalı, baklayı kaynatın.

Diyetsiz zayıflatan taktik

Beynimiz renklere karşı değişik tepkiler verir. Kırmızı renk de tehlike rengidir. Yemeklerinizi kırmızı tabaklarda servis ederseniz, beyniniz tehlike algılarını çalıştır ve bu sayede iştahınız kapanır.
Devamını Oku

Spordan Önce Kahve İçerek Zayıflama

10.000 kişi üzerinde yapılan araştırma da, günde 3 bardak çay ya da kahve içen kişilerde diyabet riskinin düştüğü ve zayıflama etkisi sağladığı görülmektedir.

Çay ve kahve içme alışkanlığı kazanmış kişiler, hiç kahve ve çay içmeyenlere göre daha ince belli ve zayıf oldukları gözlemlenmiştir.

Kahve metabolizmayı hızlandırıyor ve spordan önce içilirse yağ yakımını sağlıyor
Kahvenin bir başka olumlu tarafı da metabolizmayı hızlandırmasıdır, özellikle spordan önce içilirse yağ yakımını hızlandırmaktadır. Siz de spordan önce bir bardak kahve içerek bunun tadını çıkarabilirsiniz. Devamını Oku

Metabolizmayı Hızlandıran Elmalı Limonlu Çay

Elma, limon, zencefil ve biberiye ile yapılan bu çay metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanızı sağlıyor.

Yazın yaklaşması ile beraber hanımların diyet çılgınlığı geldi, hatta geçiyor bile… Yazın şüphesiz hepimiz güzel bakımlı ve zarif görünmek isteriz. Kışın alınan kiloları biran önce vermemiz gerekir. Bunu için de metabolizmamızı hızlandırmak lazım. Şimdi sizlere atv haber ekranlarında da paylaşılan metabolizma hızlandırıcı su (çay) nasıl yapılır bir bakalım..

Metabolizma hızlandırıcı çayın tarifi

Devamını Oku

8 saatlik diyet

Bugüne kadar duyduğunuz ya da uyguladığınız tüm diyetleri unutun! Yapılan araştırmalarda 8 saatte zayıflamanın formülü bulundu!

Kaliforniyalı bilim insanları tarafından bulunan 8 saatte zayıflama yöntemi, diğer diyetlere benzemiyor. Yeme düzenini 24 saate bölmek yerine 8 saatle sınırlayan bu forma girme yönteminde dilediğiniz her şeyi (çikolata bile) de yiyebiliyorsunuz.
Devamını Oku

Göbeğinizi eritmek için bu diyeti mutlaka yapın!

Göbek eriten ve yağ yakan diyet... Kadın ve erkeklerin en büyük sorunları arasında yer alan kilo sizin için kabusa dönüşmeden önlemini almalısınız. Kışa veda, yaza merhaba dediğimiz şu günlerde Uzman Diyetisyen Tuğçe Altan Bahçe’nin göbek eriten diyetini mutlaka dikkate almalısınız. Göbek çevrenizdeki yağları doğru besin seçimi ve uygun diyet programı ile göbeğinizi eritmeniz mümkün. Diyetisyen Tuğçe Altan Bahçe, Mynet Kadın okuyucuları için bölgesel yağlanmayı azaltan besinleri ve göbek eriten diyet programının ipuçlarını veriyor. Bel çevrenizdeki yağlanma, troid hastalıkları, insülin direnci,diyabet, hipoglisemi gibi pek çok sağlık sorunundan dolayı oluşur; fiziksel hareket azlığının ve yeterli–dengeli beslenme programı uygulanmaması sonucunda da artar. Bölgesel kilo artışı ile oluşan göbek çevrenizdeki yağları doğru besin seçimi ve uygun diyet programı ile azaltabilirsiniz. Posa oranı yüksek besin seçimi de göbek çevrenizdeki yağların azalmasını sağlar. Sindirim sisteminizin sağlıklı çalışması, bölgesel ödemi azaltacak besin ve içecek tercihleri de göbek çevrenizde hissetiğiniz şişkinliğinizi dengeler.
Devamını Oku

Ekmek yemekten nasıl kurtulurum?

 

Ekmek yemekten nasıl kurtulurum? Facebook sayfamızda, takipçimiz Dilek Hanım, ekmek yemekten nasıl kurtulacağını sordu; biz de uzman bilgilerimiz ve deneyimlerimizle yanıt verdik.

Ekmek yemek şişmanlatır mı?

Aşırı miktarda ekmek yemek şişmanlatır ve kilo vermeyi engeller. Kan şekerini sürekli yükselterek sık sık acıkmanıza ve çok yemenize sebep olur. Yani, annelerimizin söylediği ‘ekmekle ye ki karnın doysun’ sözü, kesinlikle doğru değildir. Siz de kendinizden bilirsiniz ki, beyaz ekmek yemeye başladığınızda yedikçe yiyesiniz gelir ve anlık bir şişkinlik hissetseniz de kısa bir süre sonra karnınız acıkır. Çok yemek, bildiğiniz gibi kilo almanın en önemli sebebidir.
Devamını Oku

Ne zaman tartılmak doğrudur?

 

Kilo vermek için diyet yapanların en büyük hatası gün içerisinde sık sık tartılmaktır. Anlık kilo değişimlerine morali bozulanlar, diyetlerini de bozarlar. Oysaki, her şeyin doğrusu olduğu gibi tartılmanın da doğrusu vardır.

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı “Hızlı” olarak, ne zaman tartılmanın doğru olduğunu açıklıyoruz.
Devamını Oku

Diyet yapmanın altın kuralları

 

Sizi üzen fazla kilolardan kurtulmanız için diyet yapmanın altın kuralları rehberini hazırladık. Bu sayede, diyet yaparken neleri sınırsız yiyebileceğinizden, nelerden uzak duracağınıza kadar değerli bilgiler öğreneceksiniz.

Eğer siz kilo verirken, halsizlik, ağız kokusu, baş ağrısı veya göğüs küçülmesi gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız, diyet yapmanın altın kurallarını açıkladığımız haberimizi dikkatlice okuyun, unutmamak için not alın ve uygulayarak zayıflamaya başlayın.


Kalorisi düşük, besin değeri yüksek olduğu için domates, salatalık, marul, kıvırcık, roka, yeşil soğan, maydanoz gibi salata türü yiyecekler istenildiği kadar, doyana kadar yenebilir.

Sebzeler pişirilirken 1 kilo sebzeye 1 yemek kaşığı, büyük kase salatalara ise bir tatlı kaşığı yağ konmalıdır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi faydalı yağlar kullanın. Ancak, asla yağsız beslenme tercih edilmemelidir; aksi halde iştah açıklığı, kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkar.
Devamını Oku

5 soruda diyetle zayıflama teknikleri

 

Diyetle zayıflamak isteyenler Facebook sayfamızda bize kilo verme ve temiz beslenme hakkında sorular iletiyor. sağlıklı yaşam portalı olarak 5 soruda diyetle zayıflama tekniklerini açıklamaya karar verdik.

Kilo vermek isteyen herkesin merak ettiği az yiyerek zayıflamak, yağsız beslenerek kilo vermek, süt içmek kilo aldırır mı gibi sorulara uzman yanıtları verdik; merakla okuyacaksınız.


Süt ve süt ürünleri kilo mu aldırıyor?

Süt ve süt ürünleri kilo aldırmaz; ama bazı kişilerde şişkinliğe neden olabilir. Sütün hazmı zordur ve içindeki laktoz da bazı kişilerde gaza neden olur. Ancak süt kilo aldırmaz, aksine, düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri ve çoğunlukla karın bölgesinden yağ yaktıkları görülmüştür.

 

Az ve sık yiyerek zayıflayabilir miyim?

Küçük ana öğünler ve aralarda ara öğün şeklindeki atıştırmalıklar şeklindeki beslenme şekli herkes için işe yaramayabilir. Bu durum kişinin metabolizmasıyla ilgili olduğu kadar, alışkanlıkları ve yaşam düzeniyle de ilgilidir. Bu yüzden bu yöntem herkesin zayıflaması için uygun olmayabilir.

 

Yağsız beslenerek sağlıklı kilo verebilir miyim?

Hiç yağ yemezseniz, bırakın daha hızlı zayıflamayı, kilo verme sürecinizin sekteye uğrama bile mümkün. Yağların vücudumuzda çok önemli işlevleri vardır ve her gün belli miktarda yağ yemezsek vücudumuz aç kaldığımızı düşünüp enerji depolamaya çalışabilir. Doymamış ve çoklu doymamış yağ türlerinden az miktarlarda tüketmek faydalıdır.

gobek-eritme-1303

Tüm karbonhidratlar kilo mu aldırıyor?

Yalnızca karbonhidratlar değil, gereğinden fazla tüketilen her şey kilo aldırır. Vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Ama kaliteli karbonhidratlar tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır ve insülin direncine neden olmaz. Çiğ sebze ve meyveler ve tam tahıllar, kaliteli karbonhidrat kaynaklarına güzel birer örnektir.

 

Kilo kaybediyorum, ama incelmiyorum; neden?

Kilonuz azalıyor; fakat bel, kol veya bacaklarınızın kalınlığında azalma olmuyorsa güç antrenmanı yapmadığınız veya yeterince protein almadığınız için kas kaybediyor olma ihtimaliniz yüksektir. Güç antrenmanı yapmaya başlamalı ve beslenmenizde proteinlere daha çok yer vermelisiniz.