-- Kilo Vermek

Elma sirkesi son dönem giderek yaygınlaşan yöntemlerden bir tanesi. Gerçekten işe yarıyor da ! Yemeklerden yarım saat önce içeceğiniz birer kaşık doğal elma sirkesi hem yağ yakımını hızlandırır hem de açlığınızı dengeler. Araştırmalara göre yemeklerden önce birer kaşık elma sirkesi içenler, içmeyenlere oranla %30 daha az yemek yiyor. Tadından başta hoşlanmayabilirsiniz ama gittikçe alışacaksınız. Elma sirkesini gün içinde tüketmeniz zorsa, sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir küçük fincan içebilirsiniz. İçeceğiniz sirkenin ev yapımı olmasına özen gösterin. Hazır sirkeler kimyasal maddeler içerir; zayıflamak isterken zarar görebilirsiniz. Ev yapımı olanlara ulaşma olanağınız yoksa, en azından organik sirke kullanmalısınız.

Evde Elma Sirkesi yapımı

Sirke yapımı ile ilgili çok çeşitli yöntemler kullanılabilir. Biz tarifimizi Gerçek Tıp kitabı yazarı Aidin Salih’ten aldık.

Malzemeler:

  • İlaçsız Elma (kabukları ile birlikte)
  • İçme suyu
  • Bal veya Sirke Anası

Elma Sirkesi Yapımı:

  1. Doğal, ilaçsız yetişmiş elmalarınızı yıkmadan dörde bölün ve çekirdekli kısımlarını bıçakla kesip alın. Elmaları dörde bölün ve 5lt lik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısından biraz azını veya yarısını (2/4) doldurmalı.
  2. Üzerine kavonozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı halis bal koyun(petek bal da kullanabilirsiniz).
  3. Sirkenin kapağını kapatın (biraz hava alacak şekilde veya kapak yerine temiz pamuklu tülbent kullanın) ve karanlık, ılık bir yerde 2 ay kadar bekletin. (Çevrede sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir.)
  4. Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavonozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun.
  5. Sirke içine 2 çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin yerde beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Sirke ne kadar uzun beklerse okadar etkili olur.
  6. Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, deniz anası görünümünde bir tabaka oluşmaya başlamış olması gerekiyor. Buna ‘sirke anası’ deniyor. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke anası uzun süre beklemez. Bu durumda evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız

NOTLAR:

Elmalar yıkanmaz çünkü sirkeyi elma kabuğunda oluşan bakteriler mayalar. Elmalarınızı güvendiğiniz bir yerden almadıysanız yıkayın, ancak sirke işlemine başlamadan önce 3 saat mutlaka dinlendirin. Bu şekilde kabukta yararlı bakteriler tekrar oluşmaya başlayacaktır.

sademutfak.com

Yorum yaz

Yorum