-- Sağlıklı Beslenme

Zayıf ve incedirler. Bir ektomorf iyi bir örnek ve bir model olabilir. Kasları incedir ve vücutları yağsızdır. Kol ve bacaklar ince uzun, bilekleri ince, omuzları ve kalçaları dar olur. Diğer vücut tiplerine göre hem kas hem de yağ yapmaları zordur.

Muhtemelen bir futbol takımının yıldızı veya şampiyon gladyatör olmazlar. Ama merak etmesinler, vücut tipi doğal dayanıklılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için uygundur. Dengeleme hareketleri vücutlarının anahtarıdır. Hem aerobik hem de kasları geliştirmek için egzersiz yaparken zaman zaman da denge egzersizleri programı yapmalılar.

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:
Bu vücut tipine sahip kişilerin kasları ağırlık çalışmasından sonra zor recovery olur yani dinlenme süreleri uzundur. Bu yüzden az hacimli çalışmaları gerekir. Kas grubu başına spor yaparken 6 / 8 seti geçmemelidirler. Kas dinlenmeleri uzun olacağı için set araları dinlenmeleri 2 / 4 dk arasında olmalıdır. Haftada minimum 3 gün tüm vücut egzersizlerini yapmaları gerekmektedir. Asla haftanın beş veya altı günü split program çalışmamalıdırlar. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için beslenmede günde en az 3500-4000 kcal almalılar. Protein ihtiyaçları vücut ağırlığı başına en az 2 gr olmalı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeliler.

ÜNLÜLERİ: Kate Moss, Brad Pitt ve Courteney Cox

Yorum yaz

Yorum

Webmentions

  • Vücut tiplerine göre beslenme ve egzersiz - Güzellik

    […] Ektomorf vücut nedir? Beslenme ve Antrenman […]