-- Sağlıklı Beslenme

Geniş ve kalın bir vücuda sahiptirler. Bir endomorfun vücudu kum saatine benzer. Metabolizmaları yavaştır. Vücutları çok kolay yağlanır. Kemikleri ve belleri kalın, vücut yapıları yuvarlaktır. Genelde kaslı olurlar. Aynı zamanda kolay kas yapıp, çok kolay yağ kazanırlar ve çok zor yağ kaybederler.
Vücut ağırlıklarının çoğunluğu ya vücutlarının ortasındadır ya da kalça ve kalça bölgesi merkezlidir. Genellikle bir endomorf gövdesini tanımlamak için kullanılan bir benzetme armut şeklidir. Yapısal olarak, bir endomorfun bacakları ve kasları kısadır.
İyi haberse yumuşak vücut hatları ve derin eğrileri Marilyn Monroe gibi bir cazibe yaratmak birçok endomorf kadına verilmiş bir ayrıcalıktır.

Bir endonun endişe verici ve önemli sağlık sorunlarını aşmasının ilk yolu “sağlıklı bir vücut ağırlığını” sürdürmektir. Vücut yağı sebebi ile aşırı miktarda kardiyovasküler hastalık tehlikesi ile karşı karşıya olabilirler. Yağ çoğunluğu kalbini çevreleyen vücudun merkezinde toplanır ve hastalık riski artar. Bu tehlike kolayca sağlıklı bir diyet sürdürmek ve egzersiz ile önlenebilir. Ayrıca düşük vücut eklemleri başka bir sağlık sorunu olabilir. Eklemleri yaralanmaya son derece duyarlı olduğundan, yüksek tempolu spor veya aktiviteler, vücut ağırlığı taşıyan egzersizler onlara zararlı olabilir.

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:
Endomorflar da beş günlük split çalışmalardan kaçınmalı, bunun yerine üç günlük egzersizlerle tüm vücuttaki kas gruplarını çalıştırmalıdırlar. Her çalışmada kas gurubu başına 8 /12 tekrar yapabilirler. Vücut egzersizlerinin yanı sıra izolasyon egzersizleri de yapabilirler. Kolay yağlandıkları için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle karbonhidratı çok dikkatli almalıdırlar. Karbonhidrat miktarı spor yaptıkları günlerde de, yapmadıkları günlerde de 50 gramı geçmemelidir ve düşük glisemik indeksli gıdalar alınmalıdır. Kas yapmaları için 3000 / 3500 kcal tüketmelidirler. Yağ almaları kolay olduğu için haftada en az üç gün 30 dk olmak üzere kardiyo yapmaları gerekmektedir.

ÜNLÜLERİ: Jennifer Lopez, Oprah Winfrey

Yorum yaz

Yorum

Webmentions

  • Vücut tiplerine göre beslenme ve egzersiz - Güzellik

    […] Endomorf vücut tipi nedir? Antrenman ve Beslenme […]