Padişah Sporu Girya İle Zırh Gibi Olun!

Girya, aslında insanlık tarihinin ilk spor aletlerinden biri. Demir bir gülleye bağlı olan kulp ile oluşturulan ve “kettlebell” adı da verilen girya, vücudun neredeyse tüm iskelet ve kas sistemi için harika bir destek sağlıyor. Girya dayanma gücünü çok üst düzeyde geliştiren etkin bir spor dalıdır. Durmaksızın yapılabilecek 10 dakikalık bir girya antrenmanı, spor salonlarında harcayacağınız 1,5 saate bedeldir. Gelin vücudunuzu adeta bir zırh gibi kuvvetlendirmenizi sağlayan bu sporu daha yakından tanıyalım:

Girya’nın Tarihçesi

Girya sporunun tarihi, Antik Yunan uygarlığındaki ilk “dumbbell” çalışmalarına ve avcılık antrenmanlarına dayanmaktadır. Ancak bu sporun gerçek gelişimi Osmanlı medeniyeti döneminde yaşanmıştır. Bilindiği gibi Osmanlı Devleti düzeni içerisinde padişahların ve şehzadelerin cephede savaşmasalar dahi her an savaşabilecek kondisyon ve kabiliyet düzeyinde bulunmalarına çok önem verilmiştir. İşte bu nedenle Girya bir tür “padişah sporu” olarak görülmüştür. Girya ile ağırlık antrenmanı yapan padişahların bu sayede oldukça ağır kılıç ve zırhları dahi rahatlıkla kullanabildikleri bilinmektedir. IV. Murat’ın 102 kg’lık mermer güllesini her gün harem ile has oda arasında taşıması ve Bağdat Seferi esnasında askerinin gözü önünde girya antrenmanı yapması, Osmanlı için bu sporun aynı zamanda bir “güç gösterisi” aracı olduğunu da ortaya koymaktadır.
Devamını Oku

Evde Spor: Ebru Şallı ile Pilates Yapalım mı?

kaynaklardan egzersiz videoları paylaşıyordum ancak konu pilates olunca ülkemizde bu konuyla ünlenen ve sevilen Ebru Şallı’ nın çalışmalarından da paylaşayım dedim sizlere. Hem bir saatlik uzun ve etkili bir video olduğu için bu pilates videosunu beğendim, hem de türkçe olması sebebiyle bazılarınız için daha anlaşılır ve faydalı olabilir diye düşündüm.

Hem zayıflamak hem de sıkılaşmak isteyen kadınlar için pilatesin doğru tercih olduğundan bahsetmiştik zaten.  Kalça, bacak ve karnınızı zayıflarken aynı zamanda şekillendirmek istiyorsanız bence pilatesi denemelisiniz. Evde pilates yapmak isteyenler için Ebru Şallı’ nın bu videosu güzel bir başlangıç olabilir bence. Umarım beğenirsiniz;)

Brezilyalılar gibi sıkı ve kalkık kalçalar için egzersiz

Kalkık ve sıkı kalçalar için tehlikeli estetik operasyonlara, popo kaldıran iç çamaşırlarına ihtiyacınız yok artık!
Doğru duydunuz kalkık ve sıkı kalçalar, sıkı bacaklar için yapmanız gereken çok basit! Bu yarım saatlik egzersiz videonuzu programınıza ekleyin yeterli. Üstelik sadece yarım saatlik bu egzersiz ile 280-380 arası kalori harcayacaksınız. Süper değil mi? Hem sıkılaşıp hem zayıflamak için ideal.

Bu videodaki egzersizleri düzenli bir şekilde haftada 3-4 kez  yaparsanız, vücudunuzdaki farkı 2 hafta sonra hissetmeye başlayacaksınız bile. Kalçanız daha sıkı ve kalkık olacak, bacaklarınız daha sıkı olacak ve selülitleriniz de azalacak.
Devamını Oku

Spor Vakti! Kalorileri Harcayalım!

Spor yapıp kalorileri harcayalım artık değil mi? Bu kadar hastalık yeter:)

Bir süredir hastaydım ve olduğum 10 tane iğneden sonra neyse ki sonunda kendime gelebildim:) İhmal ettiğim sporuma artık başlayayım ve 20 dakika da olsa kardiyo yapayım dedim.

Daha önce sizinle kalori patlaması yapan bir video paylaşmıştım. Onu yapacağım bugün. Yine de 200 kalori civarında harcayacağım, az değil kesinlikle!

Eğer siz de hem çok vaktim yok ama spor da yapmak istiyorum diyorsanız siz de katılın bana. Saat biraz geç oldu ama olsun ben başlıyorum spora! Sizi de beklerim;)

8 Dakikada 150 Kalori Yakan Egzersiz

Spor yapmak için vakit ayıramıyor musunuz? Peki, 8 dakikanız da mı yok!
Bu tip kısa süreli ama metabolizmayı hızlandırıp, hızlı şekilde kalori yakmamızı sağlayan egzersiz videolarını seviyorum ve sizlerinde sevdiğini bildiğim için paylaşıyorum. Bu video da yine sizi çok terletecek ve 8 dakika olmasına rağmen sizi yoracak inanın.
Devamını Oku

400 Kalori Harcatan Kardiyo Egzersiz Videosu

Evde Spor Yapmaya Devam Ediyoruz! Hem de 400 Kalori Harcatan bir programla!

İş yoğunluğu, tatil, iş seyahati derken, uzun zamandır istediğim gibi vakit ayıramıyorum maalesef sizlere, ama bu süre içinde de spor yapmaya vakit ayırdım tabii ki. Ve, sizler için süper, hem eğlenceli hem de çok kalori harcatan bir egzersiz programı buldum!

Bu program aslında 400 Calorie Fix isimli diyet kitabının bir promosyonu olarak hazırlanmış, ama gerçekten çok başarılı. Eğer denerseniz inanılmaz şekilde terlediğinizde, hakikaten 400 kalori harcattığına siz de inanacaksınız bence:)

Programın güzel yönlerinden biri başında ve sonunda 4 dakikalık ısınma ve soğuma egzersizlerinin olması. Program da değişik zorlukta egzersiz serilerinden oluşuyor. Hareketler yavaşlayıp hızlanarak hem daha çok kalori harcamanızı sağlarken, hem de aralarda biraz dinlenip enerji toplamanıza da yarıyor.

Devamını Oku

Evde Spora Yeni Başlayanlar İçin: Başlangıç Seviye Kardiyo Egzersiz Videosu

Uzun süredir bloğumla ilgilenemedim maalesef, bunda geçen ay iş sebebiyle Almanya’ya taşınmamın etkisi çok büyük tabii ki. Çalışma izni, oturma izni, ev, araba, yeni iş, yeni insanlar vs. derken spor yapmaya da paylaşmaya da vakit ayıramadım. Hala cevap veremediğim de bir çok yorum var farkındayım 🙁 En kısa zamanda hepsine cevap vermeye çalışacağım.

Bugün ben de spora verdiğim aradan sonra hafif bir egzersiz videosu ile tekrar spora başlayayım dedim. Hem de evde spor yapmak isteyen, zayıflamak ve/ve ya sıkılaşmak isteyen ama spor salonuna gitmeyi sevmeyen ya da vakit ayıramayanlar için de yeni bir başlangıç seviye kardiyo egzersiz videosu paylaşmak istedim.

30 dakika süren ve spora yeni başlayanlar için ideal bir kardiyo egzersiz programı. Üstelik de 210 – 330 kalori arası harcatıyor. Bence ideal, umarım siz de beğenirsiniz;) İyi sporlar!

Evde Spor: Kalça ve Bacaklar İçin Sıkılaştırıcı Egzersiz Videosu

Kalçalarınız ve bacaklarınız sıkılaşsın, selülitleriniz yok olsun istiyorsunuz değil mi? O zaman tam size göre 10 dakikalık bir egzersiz videosu:

Benim gibi evde spor yapmayı tercih edenler için, en son paylaştığım kardiyo çalışması beğenildiği için yine fitnessBlender’ dan bir çalışma paylaşacağım bugün sizlere. Bu sefer ki egzersiz videosu bölgesel zayıflama ve sıkılaşmak için ve hedef bölgemiz de biz kadınların en şikayetçi olduğumuz bölgelerden biri: kalça ve bacaklarımız:) Türk kadınları olarak genelde kalça ve bacaklarımızdan kilo alıyoruz ve en zayıfımızda bile en azından selülit problemi oluyor. Kalçalarımızı ve bacaklarımızı sıkılaştırmak ve selülitle savaşmak için 10 dakikalık hem kısa hem de etkili bir egzersiz videosu ister misiniz? Ve yine önceki videomuzdaki gibi önce hareketi size kısaca göstererek size hazırlanma vakti veriyor videodaki fitness eğitmeni. Beğeneceğinizi düşünüyorum.  Bol sporlu ve sağlıklı günler 😉

    Kalça ve Bacak İçin Sıkılaştırıcı Egzersiz Videosu