Oreo Milkshake tarifi

oreo milkshake tarifi

Negro’nun en büyük rakibi son yılların en iyi çıkış yapan kremalı bisküvisi Oreo’yu milkshake’e katmaya ne dersiniz?

Malzemeler

2 su bardağı süt4 top vanilyalı dondurma1/2 çay kaşığı vanilya özütü8 adet oreo bisküvi

Servisi için:

4 adet oreo bisküvi
Püf Noktası
Bekletmeden servis etmeye özen gösterin.
Devamını Oku

Yulaf Ezmesi faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız, her sabah sade yulaf ezmesi yemelisiniz. Biraz tatlandırmak isterseniz üstüne bir yemek kaşığı esmer şeker, biraz da tarçın ekleyerek hoş bir lezzet yakalayabilirsiniz. Yulaf yüksek oranda lif içerir. Ayrıca vitamin, mineral ve protein kaynağıdır. Hem besleyicidir, hem de uzun süre tok tutar.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Kilo vermenize yardımcı olur: Bu nedenden dolayı bunu aç karnına veya kahvaltıda yağsız sütle veya soya sütüyle, portakal suyuyla veya kabuklu yemişlerle birlikte yemeniz önerilir.

En iyi enerji kaynaklarından biridir: Bu nedenle onu sabah ilk iş veya öğleden önce yemenizi öneririz. Bu özellikle uzun saatler çalışanlara veya bir sınav için hazırlananlara ihtiyaçları olan enerjiyi sağlayacaktır.
Devamını Oku

Endomorf vücut tipi nedir? Antrenman ve Beslenme

endomorf-vucut-tipi

Geniş ve kalın bir vücuda sahiptirler. Bir endomorfun vücudu kum saatine benzer. Metabolizmaları yavaştır. Vücutları çok kolay yağlanır. Kemikleri ve belleri kalın, vücut yapıları yuvarlaktır. Genelde kaslı olurlar. Aynı zamanda kolay kas yapıp, çok kolay yağ kazanırlar ve çok zor yağ kaybederler.
Vücut ağırlıklarının çoğunluğu ya vücutlarının ortasındadır ya da kalça ve kalça bölgesi merkezlidir. Genellikle bir endomorf gövdesini tanımlamak için kullanılan bir benzetme armut şeklidir. Yapısal olarak, bir endomorfun bacakları ve kasları kısadır.
İyi haberse yumuşak vücut hatları ve derin eğrileri Marilyn Monroe gibi bir cazibe yaratmak birçok endomorf kadına verilmiş bir ayrıcalıktır.

Bir endonun endişe verici ve önemli sağlık sorunlarını aşmasının ilk yolu “sağlıklı bir vücut ağırlığını” sürdürmektir. Vücut yağı sebebi ile aşırı miktarda kardiyovasküler hastalık tehlikesi ile karşı karşıya olabilirler. Yağ çoğunluğu kalbini çevreleyen vücudun merkezinde toplanır ve hastalık riski artar. Bu tehlike kolayca sağlıklı bir diyet sürdürmek ve egzersiz ile önlenebilir. Ayrıca düşük vücut eklemleri başka bir sağlık sorunu olabilir. Eklemleri yaralanmaya son derece duyarlı olduğundan, yüksek tempolu spor veya aktiviteler, vücut ağırlığı taşıyan egzersizler onlara zararlı olabilir.
Devamını Oku

Ektomorf vücut nedir? Beslenme ve Antrenman

Vucüt Tipleri

Zayıf ve incedirler. Bir ektomorf iyi bir örnek ve bir model olabilir. Kasları incedir ve vücutları yağsızdır. Kol ve bacaklar ince uzun, bilekleri ince, omuzları ve kalçaları dar olur. Diğer vücut tiplerine göre hem kas hem de yağ yapmaları zordur.

Muhtemelen bir futbol takımının yıldızı veya şampiyon gladyatör olmazlar. Ama merak etmesinler, vücut tipi doğal dayanıklılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için uygundur. Dengeleme hareketleri vücutlarının anahtarıdır. Hem aerobik hem de kasları geliştirmek için egzersiz yaparken zaman zaman da denge egzersizleri programı yapmalılar.
Devamını Oku

Mezomorf vücut tipi nasıl anlaşılır? Beslenme ve Antrenman

Mezomorf

Kaslı, atletik ve kuvvetlidir. Çok kolay kas yaparlar ama ektomorflara göre daha kolay yağlanırlar. Groft ve testosterone hormonları fazladır. Belleri ince, kemikleri kalındır. Vücut geliştirmeye en uygun vücut tipidir. Bu mükemmel form hakkında çok heyecanlıysanız, bir mezo olmanın kötü yanını da görmelisiniz. Mezoların esnekliği yok denecek kadar azdır. Eğer karakteristik mezomorf iseniz, göğüs ve omuzlarınız hem daha büyük hem daha geniştir. Sizin karınınız gergin, beliniz ince ve kalçalarınız genellikle omuzlarınız ile aynı genişliktedir.

Mezomorflar, hareketsiz kalıp yüksek yağ ve / veya yüksek kalorili yiyecekler tüketirlerse genellikle tüm vücutlarına eşit oranda yağ depolayarak kilolu olmalarına yol açabilirler.
Devamını Oku

Adaçayının faydaları nelerdir?

Sıcak ve nemli havanın yol açtığı aşırı terleme sorunun günlük hayatta bir takım olumsuzluklara yol açtığını vurgulayan Dr. Coşkun, “Oturduğumuz yerde olsun, çalışırken olsun hatta gece uyurken bile aşırı terlemeler gözlenmektedir. Sıcak havanın etkisiyle artış gösteren terlemelerde vücut ısısını korumak, rahat bir gün ve gece geçirmek için ada çayı son derece etkilidir. Ada çayı aşırı terlemenin önüne yüzde 50 oranında geçebilir. 21 gün boyunca düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde kişiler istenilen sonuca ulaşabileceklerdir. Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilir” dedi.

Ada çayının önemine dikkat çeken Dr. Coşkun, “Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde artarak kullanılmaya devam edilmektedir. Ada çayını, bir fincan kaynar suda demlendirin ve günde 2 defa için. Fazla miktarda tüketildiğinde mideyi rahatsız edebilir, tansiyonu yükseltebilir, rahim kaslarını uyardığından gebelik süresince kullanılmamalıdır” diye konuştu.
Devamını Oku

Sahurda hangi çorba içilir?

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu DekanıProf. Dr. Sevinç Yücecan, özellikle Ramazan’da çorbaların sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Türk mutfağında çok önemli bir yere sahip olan çorba, Ramazan sofralarının da vazgeçilmezi. KKTC Yakın Doğu Üniversitesi sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu DekanıProf. Dr. Sevinç Yücecan, özellikle Ramazan’da çorbaların sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirterek, “Geleneksel çorbalar veya hazır çorbalar her öğün tüketilebilir. Çorba, besleyici özelliğinin yanı sıra hem tok tutuyor hem de sindirim sistemini rahatlatıyor” dedi.

Her mevsim tüketilebilme özelliği ile Türk mutfağının gözde yiyeceklerinden olan çorba, yüzyıllardır sofralarımızın vazgeçilmezi. Osmanlı saray mutfağında yepyeni reçetelerle sanata dönüşen çorbanın, Anadolu’daki varlığının 6 bin yıl öncesine dek uzandığı tahmin ediliyor. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan çorba, hem tok tutması hem de sindirim sistemini rahatlatması nedeniyle Ramazan sofralarının da baş tacı.
Devamını Oku

Sahurda ne yemeliyiz nasıl beslenmeliyiz ?

Ramazanın başlamasıyla kavurucu yaz sıcaklarında daha kolay bir oruç için sahurda yediklerimize dikkat etmeliyiz. İşte 2015 Ramazan’ında sahurda yememiz gereken şeyler

kahvalti
Sahurda sıkı kahvaltı yapın!
Sahurda yenilen yemeğin de fazla ağır olmaması gerekiyor. Uzmanlar sahuru erken kahvaltı gibi düşünerek gün boyunca tok tutacak, kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlanmanız tavsiyesinde bulunuyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, sahurun kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

Sahur kahvaltasında hangi ürünler tüketilmeli?
Sahur önemlidir, çünkü tüm gün boyunca sahurda yenen yemekler kullanılır. Protein içeriği fazla gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için tercih edilmelidir. Aynı zamanda tokluk hissi de sağlayan bu besinler, sahurda unutulmamalıdır. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır.
Devamını Oku

Ramazan ayında tüketilmemesi gerekenler

Oruç tutmak ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek isteyenlere uzmanlardan uyarı: Kızartma, un ve şerbetten uzak durun

Ramazan ayında öğün sayısının azaldığına ve öğünler arası sürenin arttığına işaret eden İzmir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Nil Hıdır, vücuda ortalama 17 saat boyunca besin alınmadığını vurguladı.

Oruç tutanlarda kızartma, hamur işi, tatlı, kırmızı et, pilav ve makarna tüketimi ve uzun süreli açlık sonrası bir an önce doyma isteğinin vücutta ağırlık artışı, kan şekerinde yükselme ve hazımsızlığa neden olduğunu aktaran Hıdır, özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazanda vücuttaki aşırı sıvı kaybına dikkat çekti.
Devamını Oku

Kahvalti yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar uyarıyor: Kahvaltıda en çok tüketilen içecek olan çayı yumurta ile tüketmeyin. Yumurtada bulunan demir, çay ile tüketildiğinde vücut tarafından emilemiyor

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, kahvaltıda yumurta tüketilirken çay içilmesini önermediklerini belirterek, “Çaydaki tanen maddesi, kan yapıcı özelliği bulunan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına yol açıyor” dedi.

Fakültenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kurucu Başkanı da olan Yücecan, yumurtanın başta demir olmak üzere vitamin ve mineraller yönünden zenginliğine işaret etti. Özellikle çocuklar için protein ve demir kaynağı bu ürünün sağlıklı beslenme çerçevesinde düzenli tüketilmesini öneren Yücecan, yumurtanın pişirilmesi ve tüketimi sırasında bazı noktalara dikkat edilmesini istedi.
Devamını Oku

Düz bir karına sahip olmak için 4 karbonhidrat

Daha hızlı yağ yakmak ve dümdüz bir karına sahip olmak istiyorsanız, sağlıklı karbonhidratları beslenme listenize mutlaka ekleyin. Uzun süre tokluk hissi sağlayan bu sağlıklı karbonhidratlar, kilo verme sürecinizi de hızlandıracak.

Orman meyveleri ve kiraz
kirmizi-meyveler
Yaban mersini, böğürtlen, ahududu gibi orman meyveleri ve kiraz, yiyebileceğiniz iyi karbonhidratlardan bazılarıdır. Lif açısından yüksek, antioksidanlarla dolu ve özellikle glisemik indekse göre oldukça düşük yiyeceklerdir. Hatta kirazın glisemik indeksi sadece 22’dir.
Devamını Oku

Kilo aldırmayan 10 abur cubur

Hem sağlıklı hem lezzetli!

Kuru üzüm + leblebi karışımı = 1’ er çay bardağı karıştırıp çantamıza koyabileceğimiz bu karışım bir şeyler atıştırmak istediğimizde keyifli ve besin değeri yüksek tatminkâr bir abur cubur olacaktır.

Fındık + kuru üzüm karışımı = fındığın kilo vermeye katkısı tartışılmaz, kuru üzüm ile beraber yersek, demir ve flavonoidlerden zengin bir karışım elde ederek metabolizmamızın hızına katkıda bulunmuş oluruz.

Ceviz = omega- 3 zengini ceviz, tok tutmasının yanında metabolizmamızı hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştırır. Ve ayrıca zinde, enerjik olmamızı sağlar, algı düzeyimizi arttırır. Aralarda 1 avuç cevizi 1 adet elma veya taze her hangi bir meyve ile beraber tüketmek daha hızlı kilo vermemizi sağlar.
Devamını Oku