Vücut tipine göre spor yapmak

Kısıtlı zamanlarda sağlıklı ve ince bir bedene sahip olma amacıyla yaptığımız sporun vücut tipimize göre etki göstereceğini biliyor muydunuz? Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin İyi Yaşa Programı kapsamında önerilerde bulunan Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, her egzersizin farklı vücut tiplerinde başka etkileri olduğuna dikkat çekerek, hangi vücut tipinde hangi sporun yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Ayça Kaşıkçı “Spor yaparken kimimiz basenleri inceltmeyi, kimimiz bacakları şekillendirmeyi, kimimiz ise kolları kuvvetlendirip karın kaslarını sıkılaştırmayı hedefliyoruz. Oysa her vücut tipinin istediği egzersiz farklı, bu nedenle bazı egzersizler kimi vücut tiplerinde çok çabuk etki gösterirken, kimi vücut tiplerinde aylarca çalışılmasına rağmen hiçbir sonuç vermiyor ”dedi. İstenilen sonuca ulaşabilmek için vücut tipine özel sporların yapılması gerektiğini söyleyen Kaşıkçı, dört temel vücut tipine uygun olan egzersizleri ise şöyle sıraladı.

İşte dört temel vücut tipi ve onlara özel sporlar…

Devamını Oku

Metabolizma hızlandırıcı egzersizler

 

Metabolizma hızlandırıcı egzersizleri her gün yaparak vücudunuzun daha çok yağ ve kalori yakmasını sağlayabilir, formunuza kavuşabilirsiniz. En iyi metabolizma hızlandırıcı egzersizleri yemeğin pişmesini beklerken, çamaşır asarken bile yapabilirsiniz.

Ayakta durun. Bacaklarınızı omuz hizasından açın ve dizlerden hafifçe kırın. Ellerinizi yere paralel olarak ileri doğru uzatın. Bu pozisyonu koruyarak, yavaşça oturup kalkın. Hareketi 15 kere tekrar edin. Aşağı inerken nefes verin, yukarı çıkarken nefes alın. Bu hareket, bacak ve kalça kaslarınızı çalıştıracaktır.
Devamını Oku

Ender Saraç Basen Eritme Hareketleri

Beslenme uzmanı olan Ender Saraç’ın basen eritmek için verdiği tavsiyeler ile 3 haftada basenlerinizde şaşırtacak incelme yaşayabilirsiniz. Basenlerde oluşan yağlanmalar kadınların korkulu rüyasıdır. Bu yağlanmadan kurtulmak için kadınlar birçok yönteme başvurmaktan kaçınmamaktadır. Oysaki basit hareketler, diyet ve bitkisel çaylar ile bu yağlanmadan kurtularak hayal edilen vücut ölçülerine kavuşmak mümkün olmaktadır.

Ender Saraç’ın da basenleri eritmek için vermiş olduğu program egzersiz, diyet ve bitkisel çayları kapsamaktadır.

İlk olarak basen hareketlerinde kısaca söz edelim. Basenleri eritmeye her kesin bildiği klasik mekik hareketleri ile başlayabilirsiniz. Dizler birbiri ile bitişerek, ayaklar tabanları yere bakacak şekilde paralel olarak açılmalıdır. İki el ensenin altına birleştirilerek hareket başlanmalıdır. Mekik hareketi sabah ve akşam olmak üzere iki defa 50 tekrar ile tamamlanmalıdır. Uygulanan mekik hareketi karın kaslarını kuvvetlendirirken basen bölgesinde oluşan yağlanmanın kısa sürede parçalanmasına yardımcı olacaktır.
Devamını Oku

Bacak sıkılaştıran 3 kolay egzersiz

Bacak inceltme ve sıkılaştırma hareketleriyle kolayca şekle girin.

Bacaklarınızı yaza hazırlamanın vakti gelmedi mi? Uzun süredir hayalini kurduğunuz sıkı ve seksi bacaklara kavuşmak için çalışmanın tam zamanı! Birazdan paylaşacağımız 3 egzersiz hareketi, kusursuz ve ince bacaklara kavuşmanıza yardımcı olacak.
İşte bacak sıkılaştıran 3 egzersiz…
Devamını Oku

Mükemmel kalçalar için 5 egzersiz hareketi

Mart erkekler için sadece “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” atasözüyle özdeşleştirilebilir. Ancak kadınlar için Mart demek baharın gelişi demektir.  Bahar demek diyet demektir, yaz için incelmenin gerektiğini hatırlatır. İncecik elbiseler, bikiniler ve mayolar giyince güzel görünmeliyim düşüncesi bizi esir alır. İşte kalçalarınızı sıkılaştıracak egzersizler…

Devamını Oku

Vücut şekillendirme hareketleri

Dans figürleriyle fitness egzersizlerini birleştiren ve sadece bandın kullanıldığı 8 temel hareketten oluşan bu programla, siz de vücudunuzu şekle sokabilir, güzel kıvrımlar elde edebilirsiniz.

Egzersiz planı

Her hareketi bir set halinde tamamlayın ve set aralarında 30 saniye -1 dakika arası dinlenin. Eğer yapabiliyorsanız her bir seriyi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz. Egzersizleri haftada iki ya da üç gün düzenli uygulayın. Ayrıca bu egzersizlere ilaveten haftada 4-5 gün, 30-60 dakikalık kardiyo egzersizleri de yapabilirsiniz.

Egzersiz bandı

Egzersiz bandı ya da diğer adıyla elastik bant, hareketlerin daha etkili olmasını ve sonucun daha hızlı alınmasını sağlıyor. Piyasada çeşitli zorluk derecelerine göre farklı sertlikte egzersiz bantları bulunuyor ve sertlik derecelerine göre farklı renklerde üretiliyor. Eğer kondisyonunuz düşükse ve daha önce herhangi bir egzersiz yapmadıysanız düşük sertlikte bir egzersiz bandıyla başlayın ve daha kuvvetli olanına geçin.

Devamını Oku

Sıkı bacaklar için yapılacak egzersizler

Bu haftalık programı 1 ay boyunca aksatmadan uygulayın, sıkı bacaklara sahip olun.

Pazartesi

1. hafta: İneceğiniz duraktan bir durak önce inip yürüyüş yapın.
2. hafta: Gün içinde hızlı hızlı yürümeye çalışın.
3. hafta: Aqua-gym. Bugün bacaklarınızı biraz gererek çalışın.
4. hafta: Aqua-gym. Sıçramalara iyi konsantre olun, bacak kaslarınız için ideal.

Salı

1. hafta:Aqua-gym.Ritminizi bulmaya çalışın ve nefes kullanımına dikkat edin.
2. hafta:Aqua-gym.Bacak kaslarınızı gevşetin.
3. hafta:Düz bir ayakkabıyla yürüyüşe çıkın.
4. hafta:Ayakkabılarınızı giyin ve evde bir yürüyüşe çıkın.

Devamını Oku

Burçlara göre egzersiz hareketleri

Buçlara göre zayıflama egzersizleri ve hangi burç nasıl beslenmeli diyorsanız yazımızı okuyunuz..

Koç

Koçlar doğal atletlerdir. Dışarıda yapacağınız rekabetçi sporlar içinizdeki düşmanı alt etmenizi sağlar. Boks ve dövüş sporları terlemenizi sağlar. Egzersizinize uygun bir beslenme programı seçerseniz hedefinize uygun sürede zayıflayabilirsiniz.

Koç burcuna göre beslenme ve diyet önerisi için tıklayın

Devamını Oku

Ender Saraç İki Günde Yarım Beden İncelin

Aslında Ayurveda hızlı ve çok kilo vermeyi önermez. Ancak bazı özel durumlarda hızlı incelmek ve ödem çözmek için kısa süreli programlar uygulanabilir. İşte size özel bir diyet ve doğal yardımcılar ile önemli günler öncesinde hızlı incelmenin ipuçlarını vereceğim. Bu önerileri asla iki günden fazla uygulamayınız.

Eğer ciddi bir tıbbi sorununuz varsa (mide ülseri, düşük tansiyon, şeker hastalığı gibi) bu programı uygulamanızı önermem.

2 Günlük Diyet Programı

Sabah uyanınca 1 bardak, yarım tatlı kaşığı ballı + 10 damla limonlu ılık su. Saat 9.00’da özel çay ( Tarifi aşağıdadır. )

Devamını Oku

10 harekette karın kası yapmanın ipuçları

10 harekette karın kası yapmanın ipuçlarını veren Karaduman, “Kas yapmak için karın çalışmalarını mutlaka antrenman programınızın en sonuna bırakın çünkü bu kaslarınız diğer bütün egzersizlerde de size yardım eden vücudunuzun merkez noktasıdır” dedi.
Karın bölgesi insan vücudunda en zor şekillendirilen sert kaslardan oluşur. Bu yüzden karın kası (abdominal) yapmak, diğer kaslara kıyasla daha çok emek ve zaman ister. Düzenli antrenmanların yanı sıra sağlıklı beslenme de karın kası oluşturmanın olmazsa olmazları arasında yer alır. Herbalife Türkiye spor Danışmanı Ebru Karaduman, karın kaslarını belirginleştirmek için doğru antrenman hareketleri ve doğru beslenmenin eş zamanlı uygulanması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Pole dans nedir nasıl yapılır?

Tüm dünyada pole sport, pole fitness diye geçen ve vücudun her bölgesini çok iyi çalıştıran pole dansı birebir eğitim verdiği öğrencilerine aktaran ve yoğun ilgi gördüğünü belirten Uslular, formunu korumada da bu sporun büyük etkisi olduğunu söyledi. Pole sportun tüm dünyada çok iyi bilinen ve çok uygulanan bir spor dalı olduğunu ifade eden Uslular, “İzmir’de olmayan ve İstanbul’da birkaç dans okulunda eğitimi verilen pole sport ya da dans konusunda ortağım Özgecan ile gidip eğitimimizi aldıkdan sonra Bostanlı stüdyomızdaki salonlarımızda derslere başladık.

Ülkemizde sadece direk dansı veya striptiz olarak algılanan eğitime katılan öğrencilerim ne kadar zor ve keyifli olduğunu görünce şaşırıyorlar. Tabiki seksi hareketlerin olması da kişiyi iyi hisettiriyor. Her bayanın denemesi gereken süper bir spor ve deneyim, başlangıçta biraz zor gelse ve kas spazmları olsa da sonuçları görünce özgüveni yerine getiren kadınsı bir spor ve herkes o direğe bir kere çıkmalı bence” dedi.

Devamını Oku

En iyi ve kolay egzersiz hangisi?

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, vatandaşlarda farkındalık oluşturmak için ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ sloganıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği yürüyüşler devam ediyor. Bu kapsamda, Mersin Halk Sağlığı müdür yardımcıları, şube müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi personeli ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin katılımıyla ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ temalı yürüyüş etkinliği düzenlendi. Grup, Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı Mersin İdmanyurdu Meydanı’ndan başlayarak Suphi Öner Öğretmenevi karşısına kadar sahil boyunca gidiş-dönüş olacak şekilde yürüyüş gerçekleştirdi.
Sağlık açısından yürüyüş ve egzersizin önemi konusunda açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın ortak risk faktörlerinden birinin fiziksel hareketsizlik olduğuna dikkat çekti. Fiziksel hareketsizliğin dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında 4. sırada yer aldığını ve obezitenin de ana nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Kemik, “Bu yüzden fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğinden, toplum tabanlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Çağımızın hastalığı obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. Egzersizi planlı, programlı ve gün içerisinde belli bir kalori harcamaya yönelik olarak yapılan hareketler olarak tanımlayabiliriz. En iyi ve kolay egzersiz yürüyüştür. Günlük 45 dakika orta hızda yapılan egzersiz pek çok kronik hastalıkların oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı attırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydasını sayabiliriz” dedi.

Yürüyüşün, toplumda özel donanım ve ders gerektirmeyen, güvenli, basit ve ücretsiz bir egzersiz olduğunun altını çizen Dr. Kemik, “Yürüyüşün önemini vurgulamak, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumumuzu düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığımızca ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ sloganıyla yürüyüşler yapılmaya başlanmıştır. Bu yürüyüşlerdeki amacımız, personelimizin fiziksel aktivite yapmasını sağlamak kadar halkımızın da düzenli fiziksel aktivite yapması konusunda farkındalık oluşturmaktır. Düzenli fiziksel aktivitenin çoğu kronik hastalıktan korunmada etkin bir rol oynadığını unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.